logo

Aklınızda bulunsun

Yazı tipi seçimine özen gösterin.

Sunumun bütününde kullanılacak yazı tipinde de bütünlük sağlanmalıdır. Sunumun bölümlerinde farklı farklı yazı tiplerinin kullanılması, profesyonel bir sunumu yansıtmayacaktır. Abartılı ve sunumun ortamına uymayacak nitelikteki yazı tiplerinin kullanımından da kaçınılmalıdır.

İtalik yazı stili katılımcıların gözlerini yorabileceği için sunumlarda kullanımı tercih edilmez.

yazi_tipi

 

 

Karakter büyüklüklerini seçerken sunum yapılacak mekanı düşünün.

Sunumda ana ve ara başlıklar, normal metinlerden belirgin bir şekilde ayrılmalıdır. Bunun için yazı karakterlerinin farklı büyüklüklerde seçilmesi gereklidir. Sunum yapacağınız mekanda en uzak mesafedeki katılımcının da görebileceği büyüklükte karakterler kullanılmalıdır. Aksi takdirde sunum esnasında katılımcılar tarafından uyarılma gibi hoş olmayan durumlarla karşılaşılabilir.

Mekan özelliklerine göre değişim gösterebilmekle beraber en çok tercih edilen karakter büyüklükleri normal metinler için 20-24, başlıklar için 40-44’tür.

 

Aşırı animasyonlardan kaçının.

Sunumda kullanılacak yazı veya şekil animasyonları sunuma bir hareketlilik verecektir. Ancak çok sayıda ve farklı farklı animasyonların, özellikle aynı slaytta kullanımı ve slaytlar arası geçiş animasyonlarının aşırı farklılığı katılımcıları yormakla beraber sunumun etkinliğini azaltacaktır.

Görsel ögelerden destek alın.

Yapılan araştırmalara göre bir bilgiyi sözel ve görsel öğelerle aktarmak, sadece söz ile aktarmaya göre daha fazla akılda kalmaktadır. Dolayısıyla sunumun etkin ve akılda kalıcı olması için konu ile ilgili görsel destekler kullanmakta fayda vardır.

İlgi çekici resimler kullanın.

Sunumlarda kullanılacak resimler konu ile ilgili, ilgi çekici ve katılımcıları rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir. Yüksek çözünürlüğe sahip resimler hem net gözükmekte hem de sunum kalitesini artırmaktadır.

Video kullanın.

Sunumda video kullanmak katılımcılar tarafından sunumun profesyonel olduğu yönünde izlenim vermekle beraber olumlu karşılanmaktadır.

Broşür ve el notu dağıtın.

Katılımcıların inceleyebileceği bir broşür veya el notu olması sunuma olan ilgiyi ve katılımı artıracaktır. Ayrıca sunum metninin dinleyici notu olarak katılımcılara dağıtılması, hem katılımcıların sunumu daha rahat takip edebilmesine hem de gereken notların alınabilmesine imkan verecektir.

Sunumda renk seçimine dikkat edin.

Sunumda kullanılan altlık ile yazı rengi birbiri ile kontrast olmalıdır. Aksi takdirde yazılar okunamaz ve haliyle sunum amacına ulaşamaz. Etkin sunumlar katılımcılar tarafından net görülebilen ve yorumlanabilen sunumlardır. Açık tonlarda bir altlık ile rahat seçilebilen koyu tonlarda yazı renkleri tercih edilebilir.

 

Sunumunuzu romana çevirmeyin.

Sunumu metinle doldurmak katılımcılar tarafından hoş karşılanmaz. Yeteri kadar ve en önemlisi özet bilgilere sunumda yer verilmelidir.

Katılımcılar sunuma kitap okumaya gelmezler! Sunumu metinlere boğmayın!

Sunumunuzun ekranında katılımcılara bilgi verin.

Ekranda katılımcıları bilgilendirmek amacıyla hangi ana başlık altında olunduğu, sayfa numarası, sunumu yapan konuşmacının ismi ve bağlı bulunulan kurum ya da kuruluşun logosu gibi bilgilendirici detaylara yer verilmesi olumlu karşılanacaktır.

BONUS

Sunumun tasarımı ve albenisi iyi olursa, etkinliği ve katılımcılar tarafından algılanma düzeyi muhakkak artacaktır.

 Sıcak bir yaz gününde dışarıda olan Tolga Bey inanılmaz derecede susamış ve soluğu en yakın markette almıştır. Dolapta sadece adı pek duyulmamış iki markanın ürünleri mevcuttur ve fiyatları da aynıdır. Kısa bir düşünme süresinin ardından Tolga Bey tercihini şişe tasarımı daha estetik olan markadan yana kullanmıştır.

Yapılan sunumlarda aktarılan bilgileri yukarıdaki hikayedeki “su” ya, sunumun tasarımını ise “su şişesi” ne benzetebiliriz. Estetik bir sunum tasarımı katılımcıların sunuma olan ilgisini artıracaktır.