logo

Sunum Başladı!

Sunum başladı ve gözler sizin üzerinizde! Peki nelere dikkat etmeliyiz?

 

Enerjik bir giriş yapın!

Takdimin ardından sahneye enerjik bir çıkış katılımcıların gözünde keyifli ve dinamik bir sunumun habercisi olacaktır. Etkin bir sunum için konuşmacının enerjisinin mutlaka üst düzeyde olması gerekir. Aksi takdirde uyuklayan katılımcılar görülmesi doğal karşılanmalıdır.

Merhaba Ben …………! Burada olmaktan dolayı gerçekten mutluyum!

Konuşmacı öncelikle kendini tanıtmalı ve katılımcılarla sunumu paylaşmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etmelidir. Bu davranış katılımcılar tarafından olumlu karşılanacak ve mekandaki enerjiyi artıracaktır.

Sorularınızı memnuniyetle kabul edeceğim ama ne zaman ?

Sunumun başında soruların ne zaman alınacağı konusunda katılımcılara bilgi vermek gerekir. Sunumun akıcılığını kaybetmemek için sunumun sonunda soruların kabul edilmesi uygundur.  Ancak bu durum mutlaka katılımcılara sunum öncesi bildirilmelidir. Aksi takdirde sunum gereksiz sorularla bölünebilir.

 

Sahneyi ve mekanı etkin kullanın!

Sabit duran bir konuşmacı ilgi çekicilikten uzaktır. Sahnenin etkin kullanılması, mümkünse katılımcılarla yakın ve interaktif bir iletişim sağlanması gerekir.

Katılımcılar ile fiziksel temastan kaçının!

Etrafımızda yarıçapı 45 cm olan bir mahrem alan vardır ve bu alana anne, baba, eş, çocuk gibi çok yakın olan kişiler haricinde müdahale edilmesini istemeyiz. Dolayısıyla katılımcılarla olan iletişimde bu unsur göz ardı edilmemelidir.

Projeksiyon cihazının konumuna dikkat edin!

Sunum esnasında eğer kullanılıyorsa, projeksiyon cihazının önünden geçilmemelidir.

Gülümseyin!

Sunumlarda güler yüzlü bir konuşmacı her zaman tercih edilmektedir. Gülümsemek iletişimde çok önemli bir unsur olmakla beraber etkin bir sunumda mutlaka kullanılması gereken bir iletişim silahıdır.

Tecrübe ile sabit: Eğer sahnedeyken ortamda gürültü olursa durun ve sadece gülümseyin, gürültü kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

 

Konuşma hızınızı, şiddetinizi ve ses tonunuzu iyi ayarlayın!

Düşük hızda ve çok yumuşak bir ses tonu güvensizliği ya da konuya yeterince hakim olunmadığını çağrıştıracağı gibi, çok baskın bir ses tonu da dinleyicileri irrite edebilecektir. Yeri gelince ses şiddeti ciddi bir biçimde yükseltilirken, bazı yerlerde de gerekirse düşürülebilir. Öyle bir an gelir ki anlatılmak istenilen durum sadece susarak bile izah edilebilir.

 

Söz mü? Beden dili mi?

İletişimde söz ile beraber beden dili kullanımı sadece söz ile kurulan iletişimden çok daha etkilidir. Dolayısıyla sunumda beden dili kullanımı son derece önemlidir. Etkin bir sunumda konuşmacının elleri açık ve rahat bir konumda olmalıdır.

 

Göz temasını kaybetmeyin!

Gülümseme ile beraber göz teması da etkin sunumlarda çok önemli bir faktördür. Katılımcılarla devamlılık arz eden bir göz teması kurulmalıdır. Göz teması katılımcılar tarafından içtenliğin ve samimiyetin bir göstergesi olarak algılanmaktadır

Cep telefonunuzu kapatın!

Çalan bir cep telefonu sunum esnasında hoş karşılanmaz. Cep telefonları kapalı veya sessiz durumda olmalıdır.

Kullanacağınız cihazların batarya durumunu kontrol edin!

Sunum yapılan cihazların bataryaları kontrol edilmeli, düşük batarya seviyeli cihazlar prize bağlanmalıdır. Aksi takdirde sunum anında  kullanılan donanımların şarjı bitebilir ve katılımcılara karşı mahçup duruma düşülebilir.