logo

Sunum Öncesi

İyi bir hazırlık döneminin ardından sunum günü yapılabilecek hatalar, sarf edilen bütün emekleri boşa çıkartabilir.

1

Bugün sizin için büyük gün! Zinde olun!

Sunum günü erken kalkılmalı ve zinde olunmalıdır. Sunum mekanına gidiş öncesinde gerekli rota ve vasıta planlaması yapılmalı ve herhangi bir gecikmeye sebep olabilecek etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Yiyecek ve içeceğe dikkat edilmeli sunum esnasında rahatsızlık vermeyecek düzeyde tüketim gerçekleştirilmelidir.

 

2

Bugün güzel şeyler olacak çünkü hazırım!

İyi bir sunum planı ve iyi bir hazırlık yapılmışsa sunumdan korkmaya gerek yoktur. Çünkü hazırlık dönemi ne kadar iyi geçirilirse o kadar kontrollü bir sunum olur. Sunum günü mümkünse son bir prova yapılmalı ve içerik değiştirilmemelidir.

3

Sunum yapılacak mekana mutlaka erken gidin!

Sunum yapılacak mekana erken gidip son hazırlıklar kontrol edilmeli, saptanan eksiklikler giderilmelidir.

 

4

Sunum araçlarınızın son kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin!

Sunumunuzu yapacağınız bilgisayarın bağlantıları, şayet dizüstü bilgisayar ise şarj durumu kontrol edilmelidir.

Bilgisayarınızın video çıkışı VGA veya HDMI olabilir.Özellikle piyasaya son dönemde çıkan bilgisayarlarda micro HDMI teknolojisi kullanıldığı için micro HDMI to HDMI ve/veya micro HDMI to VGA aparatların bulundurulmasında fayda vardır.

Sunum yapılırken bilgisayardan bağımsız hareket etmenizi sağlayan sunum kaleminin pil / şarj durumu kontrol edilmeli, ses ve video araçlarının çalışırlığı bir kez daha kontrol edilmelidir.

5

Katılımcıları içtenlikle karşılayın!

Sunum öncesinde katılımcılarla içtenlikle sohbet edilmesi olumlu karşılanmaktadır. Kurulan dialoglar sunumda olumlu bir hava yaratmaya yardımcı olacaktır. Katılımcılardan sunum öncesinde alınabilecek bazı bilgiler ise sunum sırasında işimize yarayabilir.

 

6

Takdim edilmenizi bekleyin!

Eğer sunuma bir sunucunun takdimi ile başlanılacaksa takdim dikkatlice dinlenilmeli ve mümkün olduğu kadar rahat olunmalıdır.