logo

Sunumun Ardından

Katılımcıların sorularına verilecek net cevaplar sunumun etkinliğini artıracaktır. Sorulara verilecek iyi cevaplar hem güven oluşturur hem de konuşmacının konu üzerindeki uzmanlığını gösterir. Sorular cevaplanırken aşağıdaki unsurlar göz önünde bulundurulursa sunumun etkinliği artacaktır (Nelson ve Wallick,2002):

sunumun_ardindan

Soruyu tekrarlayın ya da daha açık hale getirin!

Sorunun tekrarlanması, düşüncelerin düzenlenmesine fırsat verir ve sorunun tam olarak anlaşılmasını sağlar. Ayrıca soruyu tekrarlamak soruyu duyamayan katılımcılar için ince bir davranıştır.

Zor sorulara iltifat edin!

Sunum esnasında güzel sözler duymak katılımcıların hoşuna gidecektir. Soru soran kişiye iltifat etmek konuşmacıya karşı olan olumsuz düşüncelerin değişmesini sağlayabilir. Konuşmacının samimiyetinden şüphe edilmemesi için her soruya da iltifat edilmemelidir.

Cevabınızı iyi düzenleyin!

Cevabın verilen bilgilerle çelişmemesine dikkat edilmelidir.

Soruları net cevaplayın!

Katılımcıların sorularının net bir biçimde cevaplandırıldığından emin olunmalıdır. Sorunun cevabı bilinmiyorsa açıkça söylenmeli ancak araştırılmalıdır.

Örneğin;

Güzel bir soru ancak cevabını bilmiyorum, yine de öğrenebilir ve günün ilerleyen bir saatinde size iletebilirim.

Cevabınızın netliğini denetleyin!

Sorunun tatmin edici bir düzeyde cevaplandırılması ile ilgili bir şüphe varsa, emin olmak için katılımcılara soru yöneltilebilir.

Örneğin;

Sorunuzun cevabını alabildiniz mi?